Speedy web

Vítejte na speedy webu

Ronaldinho

Jméno: Ronaldo de Assis Moreira
foto4

Přezdívka: Ronaldinho
Narozen: 21. března 1980 v Porto Alerge, Brazílie
Výška: 182 cm
Váha: 77 kg
Číslo dresu: 10
Klub: FC Barcelona
Post: útočník
Přednosti: nejtechničtější fotbalista na světě, jeho přehled nemá obdoby
Slabina: mohl by zapracovat na obranné činnosti
Úspěchy: mistr světa 2002, Španělska 2005, světa do 17 let 1997, nejlepší fotbalista na světě podle FIFA 2004


Ronaldo de Assis Moreira se narodil 21. března roku 1980 v brazilském velkoměstě Porto Alegre. Fotbal měl v genech, žila jím celá rodina. Bratr Roberto se dokonce prosadil v klubu Gremio de Porto Alegre a právě o něm Ronaldinho již jako superstar, že byl jeho největším fotbalovým idolem. V kariéře fotbalisty byl sice malý Ronaldinho podporován nejvíce svým otcem, ten se však utopil v bazéně, když bylo Ronaldinhovi pouhých osm let. Byla to pro něj velká rána a dodnes tvrdí, že na trávníku tvrdě dřel, aby potvrdil otcova slova, že jednou bude nejlepší.
Jako spousta jiných Brazilců, získal i Ronaldinhu brilantní techniku díky tomu, že odmalička hrál sálovou kopanou. Prošel všemi výběry Gremia a v sedmnácti letech se dostal do jeho áčka. V tom stejném roce zazářil na mistrovství světa do sedmnácti let, kde se stal nejlepším hráčem i střelcem.
O Ronaldinha začínaly mít zájem evropské kluby, především PSV Eindhoven a Paris Saint-Germain, vedení klubu ho však do Evropy příliš pustit nechtělo. Nakonec ho v létě 2001 získal druhý jmenovaný celek. Ronaldinho v Paříži herně i osobnostně rostl, na mistrovství světa v Koreji a Japonsku patřil k hvězdám brazilského výběru jeho gól Davidu Seamanovi z více než 35 metrů si asi pamatuje vetšina fanoušků.
Bylo stále zřejmé, že tým PSG, který nedokázal vyhrát ani francouzskou ligu, začíná být brazilské superstar malý. Na Ronaldinha měly políčeny tři opravdové velkokluby. Manchester United, Real Madrid a FC Barcelona. Červenomodří přišli s nabídkou 21,25 milionu liber a Brazilec se stěhoval na Nou Camp. Na přestup reagoval slovy: "Vždycky jsem snil o tom, že budu hrát za Barcelonu. Teď, když jsem tu, udělám všchno možné, abych rozdával radost:" A nelhal. Fasnouškům Barcelony rozdává radost plnými hrstmi. Hned v první sezoně nastřílel v 32 zápasech 15 branek. Však také vedení klubu dokázalo Ronaldinhovy kousky náležitě ocenit. Platí mu 63,500 liber týdně. K dalším penězům si přijde od firmy Nike, pro kterou se stal fotbalovou vlajkovou lodí.
Jeden z nejlepších útočníků brazilské historie, Romário, o Ronaldinhovi prohlásil, že už ve svém věku je lepší než Ronaldo a po Pelém je nejlepším brazilským hráčem vůbec.


Brazilec Ronaldinho získal trofeje za vítězství v anketě Metzinárodní hráčské federace FIFPro o Fotbalistu roku. Toho nejlepšího ze svých řad vybíralo přibližně 43 tisíc fotbalistů z pěti kontinentů. Ronaldinho měl nejprve trofeje dostat 6. listopadu na slavnostním galavečeru v Aténách, pořadatelé jej však zrušili proto, že většina nominovaných by na něj nemohla přijet. Ronaldinho ceny obdržel na Nou Campu, domovském stadionu své Barcelony.

 
ICQ - 260552020